Як підібрати розширювальний бак для системи опалення

Короткі рекомендації з розрахунку розширювального бака.

Основними при підрахунку об’єму розширювального баку є три показники опалювальної системи: її об’єм, максимальні робочі температура і тиск.

            За спрощеним розрахунком мінімальний рекомендований об’єм баку має становити 1/10 частину від об’єму системи опалення. Це загалом дозволить нейтралізувати перепади тиску в системі. Незначна похибка такого розрахунку повністю допустима для приватного будівництва та невеликих об’єктів.

            За формулою об’єм рідини в системі опалення  - є сумою об’ємів рідини в трубопроводах системи, опалювальних приладах і теплообміннику котла. Це нескладне обчислення, але його варто виконати ретельно.

         V(системи опалення) = V(трубопроводів)+V(приладів опалення)+ V(котла)

            Для монтажу систем опалення частіше всього використовуються трубопроводи діаметрами: 16, 20, 25, 32, 40 мм. Помноживши їх протяжність у метрах, на відповідний показник з таблиці нижче, ви отримаєте першу величину. Для труб більшого діаметру, які не враховані в таблиці, таким показником буде значення площі внутрішнього перетину труби в см помножене на 10.

 

Діаметр, мм

Діаметр, дюйми

Об’єм погонного метру, літри

16

1/2"

0,177

20

3/4"

0,31

25

1.0"

0.49

32

1 1/4"

0.8

40

1 1/2"

1.25

 

            Друга величина - об’єм рідини в радіаторах. Визначається шляхом множення показника із таблиці для різних типів приладів на кількість секцій радіаторів.

 

Тип опалювального приладу

Об’єм, літр

секційний алюмінієвий радіатор

0,45

секційний біметалевий радіатор

0,25

секційний чавунний радіатор (старого типу)

1,7

            Зверніть увагу! В таблиці приведені середні показника для найбільш поширених радіаторів висотою 600 мм. Для суцільних сталевих радіаторів та радіаторів інших розмірів цю величину визначають за технічними характеристиками ваших приладів у постачальника чи виробника.

            Так само за технічними даними визначається і третя складова – об’єм теплообмінника котла.

            Є інший спосіб приблизного визначення об’єму системи опалення - за потужністю котла.  На кожен кВт потужності приходиться, в середньому, 15 літрів робочої рідини.

Як приклад розрахунку: для газового котла потужністю 29 кВт , об’єм системи становитиме близько 450 л (округлюємо в більший бік), відповідно розширювальний бак обираємо не менше 45л.

            Такий розрахунок прийнятний, якщо система заповнюється водою. Чим легша рідина в системі, тим більший простір для розширення їй потрібен. Тому при виборі розширювального баку тип теплоносія враховується обов’язково. Наприклад, при використанні глікольових сумішей, рекомендується обирати розширювач на 50 відсотків більший за розрахунковий.

            Для приватного будинку до 3-х поверхів тиск в системі опалення становитиме 1.5-2.0 атмосфери. Майже всі запропоновані на ринку розширювальні баки мають вищі параметри. Тому, не боячись, можна обирати любий, на ваше вподобання.

            Для складних систем: з великою протяжність, температурою теплоносія вище 80…90 ºС, парових – об’єм розширювального баку становитиме до 80% від об’єму системи опалення та визначається розрахунковим шляхом інженерним персоналом.